צרו קשר
ּ

בנות זוג שלא קיבלו צו הורות זכו לפתרון ביניים מבית המשפט

כאשר בנות זוג בוחרות להביא ילד לעולם באמצעות תרומת זרע, נוצר מצב בו רק האם היולדת היא האם הביולוגית של התינוק, ואילו מעמדה של בת זוגה/האם הלא ביולוגית, מוענק על ידי בית המשפט באמצעות הליך משפטי הנקרא "צו הורות פסיקתי" כדי שתוכר כהורה לגיטימי של הילד.

אולם, בנות זוג, אשר הביאו ילד לעולם נתקלו בקשיים כאשר ביקשו צו הורות פסיקתי לטובת האם הלא ביולוגית. הקושי נבע כאשר היועץ המשפטי של הרווחה ביקש שההורה הלא ביולוגי יעבור בדיקה, ובכך ההליך עשוי להתעכב.

על מנת שבת הזוג הלא ביולוגית תוכל לקבל צו הורות פסיקתי (להבדיל מאימוץ) על בנות הזוג לעמוד במספר תנאי סף: גילן של בנות הזוג הוא למעלה מ-21 שנים והן בזוגיות מעל ל 18 חודשים רצופים ובפועל מתקיימים יחסי הורות, הסכם ההורות בינהן נחתם לפני הליכי הבאת הילד לעולם, ולא מצב בו האם הלא ביולוגית הצטרפה למשפחה בשלב מאוחר; התינוק בן פחות מ 90 יום; האם הלא ביולוגית התנהגה מיום הולדת הקטין כהורה לכל דבר, בנות הזוג חותמות על תצהיר לפיו לאף אחת מהן אין הרשעה פלילית בעבירות מין או אלימות שאינה מאפשרת לה להירשם כהורה.

תחילת הפרשה הינה עוד בטרם לידת הילד, אז הגישו בנות הזוג צו הורות פסיקתי שניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה, אולם היועץ המשפטי הקשה על בנות הזוג וניסה לשכנע אותן לבחור באימוץ. היועץ המשפטי טען שמערכות היחסים הקודמות של האם הלא ביולוגית עשויות לפגוע בטובתו של הילד. לאחר שבנות הזוג סרבו לפתרון לפיו האם הלא ביולוגית תאמץ את הילד, הורה היועץ המשפטי לבצע הליך של צו הורות לאחר שהרווחה תערוך בדיקה לגבי הקשר בין בנות הזוג לילד.

אולם, גם למטווה זה התנגדו בנות הזוג וטענו שזאת תעכב את מתן הצו ותחדור לפרטיות בחייהן, והוסיפו שעמדת היועמ"ש מפלה בינן לבין זוגות הטרוסקסואליים שמביאים ילד עם תרומת זרע/ביצית, שכן במקרה כזה לא מפקפקים בזכותו של ההורה הלא ביולוגי להורות. עוד אמרו כי הילד רואה את האם הלא ביולוגית כאמו, ושהיא הוגדרה כאפוטרופסית וחתמה על הסכם הורות.

לבסוף בית המשט קבע פתרון ביניים לפיו בקשת בדיקה אמורה להתבצע רק כאשר היועמ"ש. המשפטי מביא ראיה כלשהי של חשש לטובת הילד.

צו הורות פסיקתי נועד להבטיח כי יחסיהם של האם הלא ביולוגית לילד, הם יחסי הורות לכל דבר ותמנע כל טענה עתידית להעדר יחסי הורות אלה. הניסיון המשפטי מלמד כי טענות מאין אלה עשויות להעלות בעת סכסוך או פרידה, במאבקי משמורת ירושה או מזונות.

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ