צרו קשר
ּ

בני זוג שנדחו על ידי השירות למען הילד

בני זוג שנדחו על ידי השירות למען הילד הגישו ערר לוועדה בבית המשפט למשפחה, אשר קבעו כי בני הזוג לא יוכלו לספק צרכיו של ילד שמגיע עם סיפור חיים קשה הדורש תעצומות גוף ונפש.

הורות אינה משימה קלה ולהורות המאמצת מטלות נוספות מורכבות יותר. כאן נכנסת לתמונה הרווחה – השירות למען הילד במטרה לאבחן את יכולתם של הפונים לאימוץ למלא את משימות ההורות המאמצת. האבחון מתבצע במספר שלבים, ומעורבים בה גורמים מקצועיים רבים כמו פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, מבחני התאמה. כל אלה משתקללים בסופו של דבר לעמדת השירות למען הילד שרק טובתו של הילד עומדת לנגד עיניו.

המקרה הבא ממחיש את מעורבותו של השירות למען הילד, בטרם הם מאשרים את הפונים לאימוץ.

ועדת הערר לחוק אימוץ ילדים שבבית המשפט למשפחה, דחה לאחרונה בקשת אימוץ של בני זוג שנדחו על ידי השירות למען הילד אשר קבע כי למרות שבני הזוג אשר פנו לאימוץ הם אנשים חמים וטובי לב, חוות הדעת המקצועיות מעידות כי אין להם את היכולת הנדרשת לשמש כהורים לילד מאומץ. ולמה?

בבואם של פונים לאימוץ ילד לקחת בחשבון כי לכל ילד בא לעולם עם "סיפור" משלו, סיפור מורכב, מרגש ולעיתים גם כואב, ילד מגיע לעולם עם מטענים נפשיים וגנטיים, ולכן תיבחן היכולת להיענות לצרכיו המשתנים של הילד המאומץ ויכולתם של הפונים לאימוץ להתמודד עם משימות האימוץ.

משימת האימוץ מורכבת, תהיה הסיבה לנטישת הילד אשר תהא – לנטוש ילד זה מעשה בלתי נתפס ועם זה צריכים הפונים לאימוץ בין היתר להתמודד.

והמקרה שהיה, כך היה:

בני זוג ניסו זמן רב להביא ילדים לעולם, אך לא הצליחו. טיפולי פוריות של שנים ארוכות גם הם נכשלו ופנו בבקשת אימוץ לשירות למען הילד באיזור מגוריהם ונדחו. בני הזוג שלכאורה, יש להם את הכישורים לגדל ילד ולמעשה לטענתם עומד הקריטריונים לאימוץ, פנה לוועדת הערר בבית המשפט לענייני משפחה על החלטת שירות למען הילד.

הפסיכולוגית שמונתה ונפגשה עם בני הזוג ועם משפחתם המורחבת, לא תמכה באישור האימוץ על אף שחברי הוועדה התרשמו כי בני הזוג הם אנשים חמים וטובי לב, חוות הדעת הפסיכולוגית קבעה כי לבני הזוג אין את הכוחות הנפשיים והרגשיים להתמודד עם ילד "המסע" שהילד עבר עם משפחתו הביולוגית וצרכיו המורכבים.

"ילד מאומץ זקוק למקום מכיל ויציב, בו הוא יכול להעלות את קשייו, ספקותיו וחששותיו. הוא זקוק להורה שיבין את הקושי שלו, ושידע להתמודד עם אתגר מתמשך ועם קשיים לא מעטים לאורך השנים", נכתב. ילדים מאומצים נרגעים כשהם מרגישים ביטחון, שייכות ואהבה בבית המאמצים. ילדים מאומצים צריכים להרגיש שהם בבית, לדעת בבטן, בראש ובלב שאלה הם הוריו והילד המאומץ הוא בנם והם אוהבים אותו הכי בעולם והעיקר חייב ילד מאומץ להרגיש כי הוריו המאמצים לא יעזבו אותו אף פעם. ולצערם הרב של ההורים, הבחינה הפסיכולוגית העלתה תהיות בקשר לאלה.

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ