צרו קשר
ּ

דמי שימוש

האיש החליט שאינו מעוניין לחיות בקרבת גרושתו מחשש לתלונות סרק על אלימות, ותבע ממנה דמי שכירות על השימוש בשטח. בית המשפט דחה את טענת האיש לדמי שימוש ראויים. למה?

במקרים רבים בני זוג החיים בנפרד זמ"ז, נאלץ אחד מבני הזוג לעזוב את הדירה המשותפת שבבעלות שני הצדדים ולעבור לגור בדירה אחרת, בנפרד מבן הזוג האחר. במצב דברים זה נשאלת השאלה האם חלה על בן הזוג שנשאר בדירה חובת תשלום דמי שימוש ראויים לבן זוג האחר שבחר לעזוב את הדירה המשותפת?

המבחן העיקרי העומד ביסוד חובת בן הזוג לתשלום דמי שימוש ראויים הוא "מבחן המניעות", כלומר סיטואציה בה בן הזוג שנשאר בדירה מנע מבן הזוג האחר להשתמש בדירה.

ככלל, בסיטואציה בה הצדדים עדיין נשואים ואחד מהם בוחר לעזוב את הדירה מרצונו, יש לפרש עזיבה זו כהסכמה בהתנהגות לשימוש הבלעדי שעושה בן הזוג שנותר בדירה והמשתמש לא יחוייב בדמי שימוש ראויים. "… כאשר אחד מבני הזוג מואס בקשר הנישואין אין לחייבו להמשיך לגור עם בן זוגו תחת קורת גג אחת, אולם אין פירושו של דבר שבן הזוג שנשאר בדירה הופך באחת לשוכר בעל כורחו". מאידך, במצב דברים בו המניעות נמשכת זמן רב מבלי שיווצרו נסיבות אמיתיות של מניעות, יוצר מצב של התעשרות שלא כדין ומבחן המניעות לבדו אינו מספק פתרון הולם למצב.

מניעות במצב בו הוצא צו הרחקה למשל, הינו מצב שבו לא קמה לצד שהוצא מהדירה/הצד המורחק, הזכות לדמי שימוש ראויים. אולם, אחרי פקיעת צווי ההרחקה יש לבחון כל דבר לגופו ובתאם לנסיבות המקרה.

המקרה להלן ממחיש מצב בו בית המשפט דחה תביעתו של בעל לשעבר לדמי שימוש ראויים לאחר פקיעת צו ההרחקה וקבע כי האיש אינו זכאי לקבל מגרושתו תשלום על השימוש שהיא עושה במשק המשותף בנימוק כי החלקה רחבת ידיים ולא הייתה לאיש כל בעיה להתגורר באזור מרוחק מאשתו, וזאת חרף טענת האיש כי הוא לא מעוניין לגור בקרבת גרושתו מחשש לתלונות סרק על אלימות.

לצד זאת, בית המשפט ציין כי הוא מבין את הבחירה של האיש לא לחזור לגור ליד גרושתו בשל הסכסוך ביניהם, אלא שבסופו של דבר בית המשפט קבע כאמור כי מדובר במשק רחב ידיים שהאישה משתמשת בחלק קטן ממנו, לא הייתה שום מניעה שהתובע/הבעל לשעבר, יעבור לגור באזור אחר ומרוחק ממנה.

באותו פסק דין ציין בין המשפט כי התובע/האיש לא הוכיח את שווי דמי השימוש שדרש. "על אדם המגיש תובענה כספית כנגד חברו להוכיחה כדבעי… אין זה מתפקידו של בית המשפט לעסוק בניחושים ובהשערות, וודאי לא שעה שעסקינן בתחום שהוא במומחיות".

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ