צרו קשר
ּ

האם משמורת משותפת יכולה להתקיים כאשר עוצמת הקונפליקט בין ההורים גבוהה?

בית המשפט לענייני משפחה קבע כי המשמורת על הקטינים תהא משמורת משותפת לשני ההורים, כאשר זמני השהות של כל הורה עם ילדו תהא פחות או יותר שווה. האם שלא השלימה עם החלטת בית המשפט, ערערה לבית המשפט המחוזי וטענה כי מערכת היחסים שלה עם האב עכורה ולא יכול להתקיים הסדר של משמורת משותפת בינהם. האם טענה כי חשיפת הילדים למצב העכור ומערכת היחסים העגומה בין ההורים מעמידה את הקטינים בסיכון רגשי כבד.

בית המשפט בהחלטתו, נעזר בתסקירי עו"ס אשר בחנו את האפשרות למשמורת משותפת בין ההורים קבע כי חרף מערכת היחסים העכורה בין ההורים ועוצמת הקונפליקט הגבוהה בינהם, לשני ההורים מסוגלות הורית טובה, שני ההורים עם הורים מיטבים עם ילדיהם ולכן יש להורות על הורות משותפת.

ואולם, בית המשפט לערעורים קיבל את עמדת האם וקבע כי עוד לא בשלה השעה בה יש להורות על משמורת משותפת בין ההורים בנימוק כי ״לא חל כל שיפור ושינוי במצב הצדדים והם טרם עברו משפת המאבק לשפת הדיאלוג כשהילדים עלולים להמשיך ולהיפגע מחשיפתם הממושכת והאינטנסיבית לקונפליקטים בין הוריהם״.

חשוב להדגיש כי אחד מהתנאים לקיומה של משמורת משותפת, הינה בחינה של מערכת יחסים תקינה בין ההורים הכוללת תקשורת חיובית וכבוד הדדי והכל בראי של טובת הילדים. במקרים כאלה מפנה בית המשפט את ההורים להדרכה הורית, ו/או לטיפול דיאדי עם הילדים, על מנת לשפר או לפחות לנסות לשפר את התקשורת בין הצדדים על מנת שהמשמורת המשותפת תוכל להתקיים.

בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי יש להמתין לסיום ההליך הטיפולי מצויים הילדים והוריהם בטרם קביעת ההחלטה בעניין סוג המשמורת.

משכך, הוחזר התיק לבית המשפט למשפחה כדי שימנה מומחה לבחינת שאלת המסוגלות ההורית והסדר המשמורת המתאים והמיטיב ביותר עבור הילדים.

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ