צרו קשר
ּ

הסדרי ראיה ורצון לעבור עיר מגורים

מעבר דירה לעיר אחרת כאשר ההורים גרושים או פרודים – האם זה אפשרי?

בית המשפט לא שוכנע כי מעבר הקטינים עם אימם לעיר אחרת תטיב עם ילדי הצדדים, בין היתר כי חשוב שהילדים יישארו קרובים גם לאביהם.

ההורים, פרודים וחיים בבתים נפרדים בדרום. האם מבקשת מבית המשפט להעתיק את מקום מגוריה עם שלושת הילדים לצפון בסמוך לבית הוריה. בית המשפט לענייני משפחה בוחן מהי טובת הילדים ודוחה את בקשת האם לבצע את מעבר המגורים לצפון.

הדין הישראלי רואה את ההורים כאפוטרופוסים שווים בילדים, מסרב כעניין של מדיניות שיפוטית, נטילת כל החלטה מהותית הנוגעת בקטין על ידי צד אחר ובלא הסכמתו של הצד ההורה האחר.

כלל הוא כי הורה המבקש את העתקת מקום מגורים לעיר אחרת, צריך לתבוע ולהסביר את עילותיו למעבר. הורה אינו יכול לעשות דין לעצמו ולעבור עם ילדיו למקום מגורים המרוחק כ- 70 ק"מ. באין הסכמה בין ההורים או היתר מבית המשפט, אוסר הדין על ביצוע פעולות פוזיטיביות לשינוי מקום המגורים.

בית המשפט לענייני משפחה לא איפשר לאם לשלושה ילדים קטינים, לעבור לעיר אחרת, המרוחקת כ 182 ק"מ (עפולה) מהעיר בה גרים כיום הצדדים (אשקלון). בית המשפט קבע כי באיזון בין חופש התנועה, לבין טובתם של הקטינים, טובתם של הקטינים גוברת והרחקת הילדים מאביהם לא ישרת את טובת הילדים.

בית המשפט קבע כי הוא "אינו יכול לאפשר לקטינים לעבור ניסיונות קשים וכושלים ויש להבטיח להם לכל הפחות יציבות על דרך של קביעת מקום מגוריהם נכון לעת הזו ועד לשינוי הנסיבות, קרוב למקום מגורי אביהם". בית המשפט נימק את החלטתו כי האם לא הציגה בפני בית המשפט תכנית מוסדרת שיכולה להצליח, כמו למשל מקור תעסוקה או אפילו דמות שתוכל לשמש עבורה עוגן רגשי או כלכלי למרות העובדה שהוריה גרים בעיר אליה האם מבקשת לעבור וזאת בשל העובדה כי אביה עובד אחה"צ ועם אימה האם נמצאת בנתק. בעוד משפחתו המורחבת של האב, המתגוררת באותו העיר ובמיוחד הוריו, עוזרים לצדדים עם ילדיהם.

בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי "במצב דברים שבו יורחקו הקטינים מרחק 182 ק"מ מאביהם ואימם תצא לשוק העבודה ותותיר אותם ברשות הסבא, ייחשפו הקטינים לנזק נפשי קשה ומיותר, בהעדר קשר עם אביהם מולידם וסביר להניח בהעדר קשר עם אימם נוכח קשיי הפרנסה שהיא צפויה לשקוע בהם, כמפרנסת יחידה".

לקבלת ייעוץ ממשרד עורך דין גירושין בחיפה אורנה אלבז – גולדנברג

רג

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ