צרו קשר
ּ

כתיבת צוואה

האם כדאי לכתוב צוואה כאשר אתם עומדים בפני הליך גירושין או נמצאים בסכסוך זוגי?

כאשר בני זוג שרויים בהליכי גירושין, או כאשר הם נמצאים בסכסוך זוגי, עולה לא אחת המחשבה לערוך צוואה, כדי שבן הזוג הבלתי-נסבל לא יירש את הרכוש של הצד האחר. האם כדאי במקרים אלו לערוך צוואה?

כששואלים אותי אם כדאי לכתוב צוואה – במקרים של זוגיות בעייתית – אני נוטה להשיב בחיוב.

המחשבה בראש ובראשונה, צריכה להתמקד בילדים: האלמן או האלמנה, היורשים את בן זוגם, עשויים להתחתן שוב ולהוריש לשותפם החדש לחיים את רכושם. וכשהילדים יתייתמו גם מההורה השני – הם לא יירשו אותו, או שיירשו רק חלק מרכושו. הדברים אמורים גם כשההורה חי עם בן זוג אחר ללא נישואים, כידוע בציבור זכות הירושה של ידוע בציבור זהה לזו של בן זוג נשוי, בתנאי ששני הצדדים אינם נשואים למישהו אחר בעת שאחד מהם נפטר.

האם הצוואה תיפגע בזכויות בן הזוג?

כשצד אחד מכין צוואה בה אינו מוריש דבר לבן זוגו, עליו לדעת שהצוואה אינה יכולה לפגוע בזכויות הרכושיות שצבר השותף לחיים עד הפטירה.

מדובר ברכוש, בכספים ובכל נכס אחר שאחד הצדדים חסך או רכש בתקופת הנישואים מעבודתו. מחצית רכוש זה שייכת לצד השני, גם כשהרכוש רשום על שם אחד מבני הזוג בלבד. לפיכך, אין הצוואה יכולה לפגוע בזכויות בן הזוג. בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני זוג, כל שנצבר מעמלו של מי מהצדדים – לצד השני זכות במחצית הצבירות. הזכות מתגבשת עם הגירושים, או בעת הפטירה. החוק חל על זוגות שנישאו מיום 1.1.74. על בני זוג שהתחתנו לפני כן חל דין דומה, הנקרא "הלכת השיתוף" הקובע, עקרון השוויון ברכוש המבוסס על הרעיון, שאחד הצדדים – בד"כ הבעל צברו את רכושו משום שאשתו איפשרה לו להתקדם בעבודתו או בעסקו, פינתה לו זמן ושלוות נפש, בעוד היא טיפלה בבית וגידלה את הילדים וכדומה.

האם בן הזוג הנותר בחיים זכאי לתבוע את מחצית רכוש הנפטר?

התוצאה מהאמור לעיל היא, שגם כשמותיר אחריו אדם צוואה, תמיד יוכל בן זוגו לתבוע מחצית מהרכוש שהותיר המנוח, בניכוי מחצית רכושו של התובע. עקרון השוויון הרכושי – שבחוק יחסי ממון קרוי "איזון משאבים" – קובע שמאחדים רעיונית את שווי רכושם של שני הצדדים, ומחלקים את השווי לשניים. חשוב לציין שהאלמנה או האלמן אינם יורשים את מחצית הרכוש ללא הליך משפטי. יהיה עליהם להגיש תביעה נגד העיזבון ונגד היורשים לפי הצוואה, ולתבוע את חלקם.

כשאדם מוריש בצוואה את רכושו לילדיו בלבד, בדרך כלל הדברים מסתדרים ללא התדיינויות: הילדים מכירים בזכויות של אמם או אביהם בירושה ונותנים להם את המגיע ללא מאבקים משפטיים מכוערים. לא כך הדבר כשאדם מוריש בצוואה את רכושו למישהו מחוץ למשפחה, או כאשר היורש/ת ידועים בציבור.

דבר נוסף שיש לדעת הוא, שצוואה אינה שוללת את זכותה של בת הזוג לתבוע מזונות מעזבונו של בעלה. הבעל יכול למנוע מאשתו לרשת אותו, אבל חוק הירושה מעניק לה זכות לנגוס ברכושו לצורך מזונותיה. אולם, לא בכל מקרה זכאית האלמנה למזונות. בית המשפט יבדוק את הנסיבות, ואם יגיע למסקנה שהאלמנה אינה זקוקה לכספים מעזבון בעלה, למשל אם היא משתכרת מספיק לצרכיה – ידחה את תביעתה. כך גם יביא השופט בחשבון את רמת החיים של האישה לפני פטירת בעלה, את רכושה שלה ועוד.

מה עושים עם צוואה כשלא רוצים לשמור אותה בבית?

אם הילדים בגירים, אפשר לתת לכל אחד מהם עותק מהצוואה. אפשרות אחרת היא למסור את הצוואה לבן משפחה חיצוני, הורה או אח. ניתן גם להפקיד את הצוואה אצל רשם הירושות. על כותב הצוואה לגשת בעצמו למשרדי הרשם ולמסור את הצוואה למשמורת שם. כשאחד היורשים ייפנה בבוא העת לרשם לענייני ירושה בקשה להוצאת צו ירושה, יודיעו לו שההורה השאיר צוואה.

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ