צרו קשר
ּ

מאמר בנושא גירושין

האב התכחש לאבהותו וביקש לבצע בדיקת רקמות אך בית המשפט קבע שטובת בתו מחייבת לדחות את הבקשה עקב חשש שיימצא כי היא ממזרה. לפיכך נקבע שהוא ייחשב לאביה מבחינה אזרחית – לצורך מילוי צרכיה הכלכליים.

בית המשפט למשפחה חייב גרוש בתשלום מזונות של 1,800 שקל לחודש לילדה כבת 5.5 . בקשתו של הגרוש לבצע בדיקת רקמות על מנת להוכיח כי אינו אביה הביולוגי של הילדה נדחה על ידי בית המשפט, עקב חשש לממזרות, טובת הילדה ושמירה על האינטרסים הפסיכולוגיים, החומריים והחברתיים של הקטינה.

ואולם בהתאם להלכה המשפטית בנושא מתגבשת "אבהות אזרחית" שמחייבת גם אב שאינו ביולוגי, לדאוג לצורכי ילדי זוגתו. מטרת ההלכה היא לא להותיר ילדים שקיים לגביהם חשש ממזרות ללא מזונות.

הקטינה, נולדה חודשיים אחרי שבני הזוג התגרשו – אך הבעל לשעבר טען כי היא לא שלו וסירב להירשם כאביה. משכך, גרושתו הגישה נגדו תביעה למזונות, תביעת אבהות ומשמורת.

בפסק דין שניתן בתיק האבהות נקבע כי לבני הזוג לא תיערך בדיקת רקמות עקב החשש לממזרות וחשש מפגיעה בטובת הקטינה. ההחלטה הזו הסתמכה על חוות דעת של בית הדין הרבני ותסקיר עובדת סוציאלית שקבעו כי אם יימצא כי הגרוש אינו אבי הקטינה היא תסומן כ"ממזרה".

בית המשפט קבע כי מאחר שהצדדים היו נשואים בזמן שהאם הרתה ההנחה היא שהנתבע הוא אביה למרות התכחשותו. בהתאם להלכה היהודית "רוב הבעילות אחר הבעל" מאחר והצדדים היום נשואים בעת שהאם הרתה כאמור.

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ