צרו קשר
ּ

משמורת משותפת

החלטתם לסיים את הקשר הזוגי שלכם אבל לנגד עיניכם עומדת טובת הילדים? אתם מעוניינים להחליט החלטות חשובות הנוגעות לילדים באופן משותף מתוך הבנה כי שניכם עמודי התווך בחייהם? משמורת משותפת היא הפתרון הנכון במקרה שבו שני ההורים מעוניינים להיות מעורבים ונוכחים בחייו של הילד. עו"ד אורנה אלבז גולדנברג מתמחה בדיני משפחה ותוכל לייצג במקצועיות ובמסירות את הצדדים המתחילים בהליך הגירושין.

משמורת משותפת – חושבים על טובתו של הילד

בעבר, נקודת המוצא בבתי הדין הרבניים ובתי המשפט לענייני משפחה לבחור באם כהורה המשמורן על הילדים, ואילו לאב היו זמני שהות קבועים פעמיים בשבוע וכל סופ"ש שני. כיום, משמורת משותפת רווחת יותר ויותר בשל היתרונות הבאים:

  • טובתו של הילד – מחקרים מראים כי גברים נחשבים לדמויות הוריות טובות וכי טובתו של הילד היא ששני ההורים יהיו מעורים ומרכזיים בחייו. בהליך הגירושין, בייחוד כאשר אחד הילדים נוטה לבחור צד מבין ההורים, עשויים להיווצר סכסוכים וקונפליקטים בין הילד להורה האחר. סכסוכים אלו עשויים ליצור בעיות פסיכולוגיות וקשיים רגשיים עתידיים. טובתו של הילד היא שני הורים אשר מסוגלים ליצור תקשורת ידידותית אחד עם השני בתהליך גירושין קל ככל האפשר.
  • שני הורים, שני בתים – כאשר הילד הוא במשמורתו הבלעדית של אחד ההורים, יש לו בית מרכזי אחד. כשהוא מבקר את ביתו של ההורה השני למספר שעות בודדות או לסוף השבוע, הוא אינו מרגיש בבית. במקרה של משמורת משותפת, הוא ירגיש קשר משותף וקרוב אל שני ההורים בשני בתים המרגישים לו כבית משפחתי.
  • הקלה בתשלום דמי המזונות – כאשר הילד הוא במשמורתו הבלעדית של אחד ההורים, כרוכים גם תשלומי מזונות סביב צווארו של האחר, בדרך כלל מדובר באב. כשמדובר במשמורת משותפת, נוצרת הבנה ששני ההורים שותפים לגידול הילד ולכן תשלום דמי המזונות מתחלק באופן הוגן ושווה יותר. ההלכה מבית המשפט העליון היא כי האב יהא פטור מתשלום מזונות ילדיו במקרים מסויימים.

לגדול בין שני בתים

משמורת משותפת בדרך כלל כוללת זמני שהות פחות או יותר שווים בין שני בתי ההורים. כלומר, חצי שבוע הילד שוהה בבית אמו ואת החצי הנותר הילד שוהה בבית אביו. תהליך המעבר בין הבתים עשוי להיות מסורבל ולהקשות על הילד, אך בסופו של דבר הילד יוכל לגדול בכבוד ובאהבה משותפת מצד שני ההורים, כל אחד בביתו שלו.

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ